alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Bahçesinde Bulduğu Hayvan Şaşırttı

Videoyu Aç Bahçesinde Bulduğu Hayvan Şaşırttı
A
a

Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa İlçesinde Yılın 7 Ayı Uyuyan, Fındık Faresine Benzerliği İle Bilinen Ve Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Ağaç Yediuyuru (Dryomys Nitedula) Görüldü. Ağaç Yediuyuru Bulan Vatandaş Hayvanı Bir Süre Besledikten Sonra Doğaya Saldı.

Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesinde yılın 7 ayı uyuyan, fındık faresine benzerliği ile bilinen ve nesli tükenme tehlikesi altında olan ağaç yediuyuru (dryomys nitedula) görüldü. Ağaç yediuyurunu bulan vatandaş hayvanı bir süre besledikten sonra doğaya saldı.
Ağaç yediuyuru, Nizamettin Kapar isimli vatandaş tarafından bağ evinin bahçesinde bulundu. Hayvanı önce fareye benzeten Kapar, ardından internette yaptığı araştırmada ağaç yediuyuru olduğunu anladı. Kapar sonrasında ise ağaç yediuyurunun neslinin tükenme tehlikesi altında olduğunu öğrenince durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Kurum yetkilileri Kapar’a hayvan yaralı değilse tekrar doğaya salınabileceğini söyleyince Kapar da bir süre hayvanı besledikten sonra doğaya bıraktı.
Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan ağaç yediuyurunun genellikle ormanlık alanlarda yaşadığı ve yılın 7 ayını uykuda geçirebildiği belirtildi.
Kaynak : Afyonkarahisar Yerel Haberleri - İHA
Arıman masaustu reklami
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat