alexa
Eskişehirspor'a destek ol, SMS gönder

Anadolu Üniversitesi için sert çıkış!

Videoyu Aç Anadolu Üniversitesi için sert çıkış!
A
a

CHP PM Üyesi ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, Anadolu Üniversitesi’nin bölünerek, fakültelerin aktarılıp Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin kurulmasına sert çıktı. Usluer: “Verilen söz böyle değildi” dedi.

Milli Eğitim komisyonunda görüşülen 15 yeni üniversite kurulması ile ilgili tasarı AKP ve MHP Oyları ile komisyondan geçti. Ana muhalefet, aralarında Anadolu Üniversitesinin de olduğu üniversitelerin bölünmesine karşı çıktı.  Usluer, MEB komisyonu CHP sözcüsü olarak tasarının tamamının geri çekilmesi gerektiğini ifade ettiklerini fakat tüm muhalefetlerine karşın tasarının komisyondan geçtiğini ifade etti. Meclis Genel Kurulunda görüşülecek tasarı için komisyonun ardından açıklama yapan Usluer: “ 2015 seçimlerinde seçim vaadi olarak Eskişehir’e verilen 3. Üniversite sözünü önemsiyoruz. Aradan 3 yıl geçti, vaat yerine getirilmedi. Ancak bu vaadi Anadolu Üniversitesini bölerek yerine getirme fikrine karşıyız. Verilen söz bu şekilde değildi. İstanbul Üniversitesi öğrencileri ve hocaları bölünmeye nasıl karşı çıktıysa Anadolu Üniversitesi de öğretim üyesiyle, öğrencisiyle birlikte karşı çıkacaktır. Burada hem Anadolu Üniversitesinin gücü sarsılacak hem de yeni kurulmak istenen üniversite her daim Anadolu Üniversitesinin gölgesinde kalacak. Biz bunu Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin kurulma aşamasında da yaşadık. Burada amaç kaliteli eğitim verebilecek yeni bir teknoloji üniversitesi kurmak olmalıdır. Fakat görüyorum ki burada amaç parçala ve yönet politikasıdır. Bunu bir müjde verir gibi deklare edenlere de hayret ediyorum. Eskişehir bir üniversite kentidir. Bu kentin en büyük özelliğidir üniversiteleri. Biz şehrimizin köklü üniversitesinin yavrulatılıp içinden başka bir üniversite çıkarılması yerine yeni bir oluşumla sıfırdan bir başka üniversite kurulmasını talep ediyoruz ki verilen söz de bu şekilde idi. Bu tasarı yangından mal kaçırır gibi önümüze koyuldu. Yapılan değişiklikler ve ekler komisyon toplantısının olduğu gün tesadüfen öğrendiğimiz değişiklikler oldu. Bütün bunlar üniversite gibi gayet ciddi bir kurumun iktidar partisi yöneticileri tarafından ne kadar gayri ciddi algılandığının ve ele alındığının somut göstergesidir.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi bölünüyor!

Kaynak : HM
1000
icon
goll 26 Nisan 2018 20:36

osmangazi ünversitesi örneği var daha ne istiyorsun zamanla parmakla gösterilen olacak yumutadan civciv bile yirmibir günde çıkıyor insaf edin at gözlüklerini çıkarın

0 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat