alexa
Fast Express tepe banner kampanya

AK Parti'den Kalabak Suyu açıklaması

Videoyu Aç AK Parti'den Kalabak Suyu açıklaması
A
a

Eskişehir‘de yaşanan Kalabak Suyu krizinin günlerdir devam etmesi nedeniyle AK Parti Eskişehir İl Başkanlığı tarafından yazılı bir metin yayımlanarak, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne ve belediyeye bağlı ESKİ’ye sert eleştirilerde bulunuldu

Eskişehir‘de yaşanan Kalabak Suyu krizinin günlerdir devam etmesi nedeniyle AK Parti Eskişehir İl Başkanlığı tarafından yazılı bir metin yayımlanarak, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne ve belediyeye bağlı ESKİ’ye sert eleştirilerde bulunuldu.
 
Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
 
“İl Başkanımız Av. Zihni Çalışkan 17 Ağustos 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı şu paylaşımla, ‘Eğer sahada olmazsanız, görmemezlikten gelir "herşeyi ben bilirim" derseniz.. Eskişehir halkına günü geçmiş damacanalarla hizmet eder farkında dahi olmazsınız! Mahallelerin susuz kalmasına ilişkin Belediye Başkanı Yılmaz Bey’den acil kamuoyunu bilgilendirmesini bekliyoruz!’ Kalabak Suyu krizi hakkında uyarılarda bulunmuş ve sorumlulardan cevap beklemişti. Ancak günler geçmesine rağmen Kalabak Suyu krizi hakkında kamuoyu aydınlatılmak yerine ESKİ Genel Müdürü istifa ettirildi.
      Eskişehir’deki su sorununun temel sebebi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin musluktan akan suyun içilebilmesini sağlayamamış olmasıdır. Neden Eskişehir halkı birçok ilimiz ve ülkelerde olduğu gibi musluktan su içemiyor. Eskişehir’de musluktan akan su içilebilir hale getirilseydi damacana sektörüne halkın cebinden bu kadar paraların harcanması gerekmeyeceği gibi tüm Eskişehirlilerin yıllarca sağlığı ile oynandığının ortaya çıktığı ve artık ülke gündemine taşınan Kalabak Suyu krizi ile de karşılaşılmazdı.
 
Bununla birlikte; yıllardır Eskişehir halkını damacanalar ile sağlanan Kalabak Suyu’nu içmeye muhtaç edenlerin ayrıca kullanım süresi yıllar önce biten damacanaları kullandırarak, tüm Eskişehir halkının sağlığını tehlikeye attıkları tespit edilmiştir. Günlerdir en temel ihtiyacı olan içme suyuna ulaşamayan Eskişehir halkının, yaşanan pandemi süreci ve oluşan enfeksiyon riskine rağmen Kalabak Suyu dolum tesisleri ve sakaları önünde oluşan uzun kuyruklarda beklemek zorunda bırakıldığı, Eskişehir tarihinde görülmemiş bir sağlık skandalı yaşandığı görülmüştür. Tüm bu yaşananların en büyük sorumlusu olan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise bir müdürünü görevden alarak bu sorumluluktan kurtulamayacağını zannetmektedir. Hiç kimsenin Eskişehir‘i susuz bırakmaya hakkı yoktur.
 
* Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bağlı olup yılda 40 milyon TL bütçe fazlalığını belediyeye aktarabilen ESKİ‘nin, kullanım ömrü maksimum 5 yıl olan damacanaları neden 14 yıldır halka kullandırıldığının,
 
* Başkanı olduğu ESKİ’nin genel kurulunda içme suyuna 1 sene içinde %82 oranda yapılan fahiş zam yapma kararının en önemli gerekçelerinden olan yeni damacana alımlarının neden yapılmadığı ile en son hangi tarihte yeni damacana alındığının,
 
* Süresi geçen ve insan sağlığını tehlikeye sokan kaç damacananın tespit edildiği ile bunların tamamının toplatılıp imha edilmiş olup olmadığının,
 
* Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESKİ Genel Müdürü’nün görevine neden son verildiğinin, 
İvedi bir şekilde cevaplanması gerekiyor. Yaşanan bu sağlık skandalının en büyük sorumlusu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından tüm Eskişehirliler acilen bilgilendirilmelidir. Konu ve valilik soruşturması yakın takibimizde olup; Basın Savcılığı vasıtayla Büyükşehir Belediye Başkanı ve yöneticileri ile Eski Genel Müdürü ve yöneticileri hakkında Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç ihbarında bulunduğumuzu kamuoyunun bilgilerine sunarız.”
 
 
 
Arıman masaustu reklami
1000
icon
bilek26 3 Eylül 2020 07:06

Her şeyden önce porsuk barajı ıslah edilmeli suyu şehrimiz dışındaki yerlere akıtılmamalı bakın 17 metre birden çekilmiş bizim kullanılabilir su kaynağımız porsuksa bu yetmeyecek bu senelerdir söyleniyor ne yapılıyor. Yazlar eskiye oranla daha sıcak geçiyor ve iklim bu yöne evriliyor esas sorun porsuk barajının haznesinin su tutma kapasitesinin azalması ve ıslah edilmemesi bence.

0 0 Cevap Yaz
Eses 3 Eylül 2020 01:29

Bu arada tencere dibin kara, seninki benden kara hesabı. Siz yıllardır çevre yollarını yapmayarak, Alpu, Sarıcakaya, Bolu, Seyitgazi yollarını yapmayarak onlarca kaza olan, bu kazalarda mağdur olan, ölşen insanlara ne demeyi düşünüyorsunuz? Bizim derdimiz Büyükerşen. Bize ne çevreyolundan, şehirler arası, ilçeler arası yollardan mı diyeceklsiniz? Önümüz kış. Okullar açılacak. Yarın öbür gün doğalgaz fatuıraları, elektrik faturaları milletin canını yakacak. O zaman halka söyleyecek sözünüz var mı?

0 0 Cevap Yaz
Eses 3 Eylül 2020 01:25

Akp il yönetimi başka şehirde mi yaşıyor? 57 yaşındayım. Çocukluğum dahil musluktan su içmedim. Eskişehirde musluktan su içilmemesi hijyen nedeni ile değil, halkın alışkanlığı ile alakalıdır. Eskişehir halkı 70-80yıldır önce sakalarla, şimdi ise damacana ile dağıtılan Kalabak Suyunu içer.

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat