alexa

"Yerel demokrasinin en eski örneği"

Videoyu Aç "Yerel demokrasinin en eski örneği"
A
a

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, muhtarlık müessesesinin, geçmişi yaklaşık 200 yıl önceye dayanan, Türk kamu yönetiminin ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil ettiğini belirtti

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, muhtarlık müessesesinin, geçmişi yaklaşık 200 yıl önceye dayanan, Türk kamu yönetiminin ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil ettiğini belirtti. 
Muhtarlar Günü dolayısı ile bir açıklama yapan Vali Çakacak, mahalle ve köylerde büyük bir sorumluluk bilinciyle görevi başında bulunan muhtarlarımızın; hizmetlerinin senede bir gün de olsa hatırlanması, sorunlarının konuşulması ve sorunlarına çözüm üretilmesi düşüncesiyle ülkemizde ilk muhtarlık teşkilatının kurulduğu gün olan 19 Ekim 1829’un yıl dönümünün 2015 yılından itibaren ‘Muhtarlar Günü’ olarak ilan edildiğini hatırlattı. Geçmişi yaklaşık 200 yıl önceye dayanan, Türk kamu yönetiminin ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olan muhtarlık müessesesinin yerel demokrasinin en eski örneğini temsil ettiğini anlatan Çakacak, "Muhtarlarımız, bulunduğu mahallelerde ve köylerde halkımızla devlet kurumlarımız arasında köprü vazifesi görmektedir. Vatandaşlarımızın devlete ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapı muhtarlarımızdır. Muhtarlık kurumu, hem sevinçte hem de hüzünde halkının her zaman yanında ve hizmetindedir. Muhtarlarımız, millî iradenin birer temsilcisidir. Halkın içinden çıkan ve seçimle iş başına gelen, demokrasinin âdeta çekirdek yöneticileri olan muhtarlarımızın, yönetime daha fazla katılmaları, halkımızın talep ve isteklerinin gerçekleşmesine daha fazla katkı sağlayacaktır. Son yıllarda muhtarlarımızın idari ve ekonomik standartlarının yükseltilmesi ve devlet birimleriyle olan iletişimlerinin güçlendirilmesi; sadece muhtarlarımıza değil, vatandaşlarımıza götürülen hizmet kalitesinin arttırılmasına yönelik, modern ve çağdaş bir anlayışı da beraberinde getirmektedir. Bu vesileyle devlet millet işbirliğinin daha da güçlenmesine katkı sağlayacak muhtarlarımızın ‘19 Ekim Muhtarlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum" diye belirtti. 
 
Kaynak : İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat