alexa
Eskişehir Keskin Grup

"Fiyatların pahalı olma sebebi biz değiliz"

Videoyu Aç "Fiyatların pahalı olma sebebi biz değiliz"
A
a

Son dönemde yüksek ürün fiyatları sebebiyle eleştirilerin odağında olan pazarcılar, yüksek fiyatların kendilerinin inisiyatifinde olmadığını, iklim şartlarının bu konuda belirleyici olduğunu dile getirdiler. 

Son dönemde yüksek ürün fiyatları sebebiyle eleştirilerin odağında olan pazarcılar, yüksek fiyatların kendilerinin inisiyatifinde olmadığını, iklim şartlarının bu konuda belirleyici olduğunu dile getirdiler. 
Pazarlarda geçen hafta 7 liraya kadar çıkan domatesin kilogram fiyatının 5 liraya kadar düştüğü görülürken, soğan ve patatesteki indirim göze çarptı. Yaşanan bu fiyat düşüşlerine rağmen vatandaşların meyve ve sebze almakta maddi olarak hala sıkıntı yaşadığını dile getiren pazarcılar, havaların ısınmasıyla birlikte fiyatların da normal seviyeye inmesini beklediklerini belirttiler. Eskişehir’de uzun yıllardır pazarcılık yapan Tuncay Çakıroğlu, geçen haftaya kıyasla birçok ürünün fiyatında 1-2 liralık düşüşler yaşandığını dile getirerek, “Geçen haftaya kıyasla bu hafta düşüşler başladı. 1-2 gündür fiyatlarda düşüş var. Örneğin çeri domates ve normal domatesin fiyatı geçen hafta 1 lira-2 lira fazlaydı. Şu iki gündür 1'er lira düşüş oldu. Havalar düzeldiği sürece de düşüşler olur. Halk bu işin içinde olmadığı için, bilmediği için ezbere konuşanlar oluyor. Tamam halk haklı, alan alıyor. Almayan da alamıyor. Ama fiyatların pahalı olma sebebi biz değiliz. Biz halka ne kadar ucuz verirsek daha iyi olur. Hem onlar açısından hem de bizim açımızdan iyi olur. Halk zannediyor ki esnaf alıyor 2-3 liraya, satıyor 10 liraya. Alakası yok. Biz halden alıyoruz kışın mesela. Halci kimden alıyor? Yerinden getiriyor, mesela Antalya’dan getiriyor. O bize getiriyor, herkes kendi karı için fiyatların üzerine 1’er, 2’şer lira koyarak burada satıyor. Mesela geçen kış nasıldı? Ucuzdu. Niye? Hava güzeldi. Havalar iyi olduğu sürece düşüş her zaman olur. Ama afet oldu mu bunun etiketlere yansıması illa ki oluyor” şeklinde konuştu. 

“İklim ne kadar güzel olursa fiyatlarda o şekilde bir yumuşama oluyor” 
Pazarlardaki güncel fiyatları değerlendiren pazarcı Şükrü Karyemez de pazarlarda alım gücünün düşük olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: 
“Şu anda Eskişehir’i memur kenti olarak düşünürsek fiyatlar çok yüksek. Alım gücüne göre çok yüksek. Bazı ürünlerin fiyatlarını ‘yarım kilo’ olarak yazdığımız halde yarım kilonun altında isteyen tüketicilerimiz var. Havalar geçen haftaya kıyasla biraz düzeldi. İklim ne kadar güzel olursa fiyatlarda o şekilde bir yumuşama oluyor. Şu anda bizim sattığımız ürünlerin fiyatı maliyetine fiyatlar. Çünkü alım gücü çok düşük. Şu an domatesin bize olan maliyeti 5 liranın üzerinde. Bunu 5 liraya satıyoruz. Yani zarardayız. Çünkü satılmıyor. Müşteri almıyor. Pazarlarda alım gücü düşük olduğu için elimizden çıkartamıyoruz ürünü. Mecburen bu şekilde satmaya çalışıyoruz. Çünkü mallar pazarda beklemez.” 
1000
icon
ÇözünM 3 Şubat 2019 23:13

Belediyeler tespit edip gerçek üreticileri pazara getirmeli.Aracılar kalkarsa pazarlar şenlenir ve ucuzluk başlar.

0 1 Cevap Yaz
Pzr 3 Şubat 2019 23:04

Sattıklarınızın bir kısmı eve gelinceye kadar çürüyor.Çünkü çaktırmadan tezgahıın arkasından çürüklerini dolduruyorsunuz.Pazarlarda gerçek üretiler olsun.Aracılar hilebaz.

0 1 Cevap Yaz
ali 3 Şubat 2019 16:23

hiç gariban pazarcı varmı hepsi zengin esas aracı pazarcılar pahalı satan onlar

0 4 Cevap Yaz
ercan 3 Şubat 2019 16:21

15 gün vatandaş pazara çıkmayacak bakın pazarcıar aracılar ellerindeki mallar ne hale geliyo nasıl ucuzluk oluyo zaten bu pazarcılar önde iyi göstermelik arkada çürük malları satıyorlar bu pazarcılara ben acımıyorum

0 6 Cevap Yaz
Yalan mı. 3 Şubat 2019 13:28

Herkes doğruyu konuşsun.Pazarcı esnafının çoğu hilebaz.Halka çürük çarık malı satanlar.Allah'dan korkmuyorsanız yalan değil.Admin lütfen yayınla.

0 6 Cevap Yaz
Davut 3 Şubat 2019 13:27

Belki bir kaç esnaf sizin analattığınız gibi.Bazıları aç gözlü.Yüzde yüz karla satanlar var.Ayrıca tezgahın önüne dizdiklerini gösteriyor ama çürükleri fileye dolduranlar çok.

0 6 Cevap Yaz
Ali dayı

İyisi deyip de hala arkadan çürük leri dolduruyor birde poşetlerin ağızlarını bağlıyorlar ya sepebleri.kendileri

0 0
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat