alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

“Avukatı adliyede istemeyen bir anlayış hakim”

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç  “Avukatı adliyede istemeyen bir anlayış hakim”
A
a

ESGROUP Genel Koordinatörü Ali Baş ve ESGROUP Yöneticileri Eskişehir Barosu Başkanı Mustafa Elagöz’ü ziyaret etti. Elagöz, “Avukatın adliyede olmasını istemeyen bir anlayış hakim. Savunmaya gerek yok diye düşünülen bir anlayış var maalesef son yıllarda. Savunmanın olmadığı bir yargılama düzeni olmaz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
ESGROUP Genel Koordinatörü Ali Baş, Anadolu Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hilal Köver, Yenigün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Seda Uçar Kale, Sonhaber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ayşegül Hümmet ve ES TV Kameramanı Hakan Kalkır, yeniden başkanlığa seçilen Eskişehir Barosu Başkanı Mustafa Elagöz’ü ziyaret etti.

SORMA İHTİYACI DUYMUYORLAR
Dezenformasyon yasasıyla ilgili konuşan Elagöz, “Normalde bir yasa hazırlarken bunun bir tekniği vardır. İlgili kurum ve kuruluşların fikri alınır, toplantılar yapılır, raporlamalar hazırlanır, 6 ay gibi bir çalışma sonucunda bir yasa şekillenir. Olması gereken yasa tekniği budur. Ama son 20 yılda maalesef gelinen noktada siyasal iktidar hiçbir şekilde hiçbir kurumun görüşünü almadan bir gecede yasa çıkarır hale geldi. Bırakın sansür yasasını avukatlık kanunuyla ilgili değişiklik yapıldı biliyorsunuz, bunda bile bizim görüşümüz alınmadığı gibi bizi meclise bile sokmadılar görüşmelere. Hiçbir şeyi sorma ihtiyacı duymuyorlar ki. Barolara ihtiyaç yok bu ülkede, hukuka da ihtiyaç yok… Çünkü bu işi yapanlar kendilerini çok zeki ve eğitimli zannediyorlar. Her şeyi biz yaparız diyorlar. Bu mantıkla da gidince böyle sorunlar çıkıyor” dedi.

ADAMINA GÖRE MUAMELE
Dezenformasyon yasasının kişiye göre farklı uygulanacağını işaret eden Elagöz, “Biz bu ülkede özellikle genel medya diye tabir ettiğimiz medyada her gün dezenformasyona maruz kalıyoruz. Bunlarla ilgili bir işlem yapılıyor mu, yapılmıyor. Adamına göre muamele yapılan bir hukuk düzeni olursa biz daha çok tartışırız bu konuları. Kime karşı dezenformasyon yasası işliyor bu ülkede? Kendisi gibi düşünmeyenlere karşı dezenformasyon yasasını ortaya bir baskı aracı olarak koymak amacıyla getirilen bir düzenleme. Özellikle basın mensuplarına karşı bir tehdit” ifadelerini kullandı.

TOPAL YARGILAMA YAPARSINIZ
Eskişehir’de Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ve Adalet Komisyonu Başkanı ile uyum içerisinde çalıştıklarını, Eskişehir Adalet Sarayı’nda büyük bir sıkıntı yaşanmadığı, en büyük sorunun icra dairelerinde yaşandığını kaydeden Elagöz, “Tabii mahkemelerde yaşanmıyor mu, her gün çeşitli sorunlar yaşıyoruz. Avukatı bir kere adliyede olmasını istemeyen bir anlayış hakim. Savunmaya gerek yok diye düşünülen bir anlayış var maalesef son yıllarda. Savunmanın olmadığı bir yargılama düzeni olmaz. Yargılama dediğimiz sistem iddia, savunma ve yargıdan oluşan 3’lü bir mekanizmadır. Siz bu 3’lü mekanizmanın bir ayağını yok sayarsanız topal bir yargılama yaparsınız. Bununla ilgili mücadele ediyoruz. Biz maalesef bunları konuşur duruma geldik. Keşke mesleğimizi daha rahat yapabilir durumda olsak ama olmuyor” şeklinde konuştu.

ADALET HERKESE EŞİT UYGULANMALI
Avukatların bilgi ve belge toplayamadıklarını, tüm kurumlarda ‘Kişisel Verileri Koruma Kanunu’ ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Elagöz, “Kişilere göre veya belli bir anlayışa sahip olanlara karşısındakilere karşı uygulanmaması lazım. Adalet herkese eşit uygulanması lazım. Ben güç erkinin yanındaysam bana bunlar uygulanmıyor ama güç erkinin karşısındaysam en ufak bir şey bana uygulanıyor. İşte burada adalet sorunuyla karşı karşıyayız. İsyan ettiğimiz konu bu” dedi.

AYNI FAKÜLTEDEN MEZUNUZ
“Toplum olarak gerginiz çünkü hukuk ve adalet etkin bir şekilde işletilmiyor” diyen Elagöz, “Her haneden artık bir avukat çıkınca nasıl iş bulsun genç arkadaşım. Dava alma ücretlerinde ciddi aşağı çekmeler oluyor. Çünkü genç arkadaşım ayakta kalma mücadelesi vermek zorunda hissediyor kendini. Olması gereken tablo kesinlikle bu değil. Nasıl siz hakime, savcıya stajyerken dahi maaş bağlıyorsanız avukat stajyerine de maaş bağlamanız beklenir. Çünkü sen onu dışlayamazsın, o yargının bir parçası. Aynı fakülteden mezunuz biz onlar farklı fakülteden değil. Stajyer arkadaşlara çalışma izni getirdiler. Böylelikle avukatlar sadece teorik bilgiyle mesleğe başlıyor” ifadelerini kullandı.

İNSANLARIN HAYALLERİYLE OYNAMAYIN
Elagöz, sözlerini şöyle noktaladı: “Şunu açık söyleyeyim; bile ve isteye nasıl yok edebiliriz, nasıl bu mesleği ortadan kaldırabiliriz anlayışı içerisinde hareket ediliyor. Bunun başka bir açıklaması yok. Bir tane apartman binasına hukuk fakültesi tabelası açılıp hukuk fakültesi kuruluyor bu ülkede. Bu kadar kolay mı yani avukat olmak? Böyle bir şey olmaz ya insanların hayalleriyle oynamayın, insanları mağdur etmeyin.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat